Czym jest generatywna sztuczna inteligencja? GenAI to technologia, za pomocą której możemy tworzyć określone rodzaje obrazów, tekstu, wideo i innych mediów w odpowiedzi na tzw. prompty (czyli polecenie lub instrukcje tworzone dla systemu opartego na AI). W poniższym tekście przedstawimy możliwości GenAI oraz także przykłady zastosowań tej technologii. Oto co powinniśmy wiedzieć o tym rozwijającym się obszarze i narzędziu.
Generatywna sztuczna inteligencja (AI) to rodzaj sztucznej inteligencji, która generuje obrazy, jak również tekst, wideo i inne media w odpowiedzi na wprowadzone prompty.
Generatory AI, takie jak ChatGPT i DALL-E2, zyskują popularność na całym świecie. Są to aplikacje, które reagują na polecenia wprowadzone bezpośrednio przez użytkowników. Po wprowadzeniu tekstowego promptu generator wygeneruje wynik, czy to opowiadanie lub jego zarys z ChatGPT, jak również koncept serii postów na Linkedinia, czy też np. nosorożca namalowanego w stylu renesansowym przez DALL-E2.
Jakie możliwości posiada generatywna sztuczna inteligencja?
Generatywna sztuczna inteligencja, zwana również GenAI, pozwala użytkownikom wprowadzać różnorodne tekstowe komendy i sugestie w celu generowania nowych treści, takich jak tekst, obrazy, wideo, dźwięki, kod, projekty 3D i inne media. „Uczy się” i „szkoli” na dokumentach, artefaktach i zasobach, które już istnieją w Internecie lub we wskazanym środowisku.
Generatywna sztuczna inteligencja ewoluuje, gdy ma dostęp do większej ilości informacji. Operuje na modelach i algorytmach AI, które są szkolone na dużych nieoznakowanych zbiorach danych, co wymaga złożonej matematyki oraz także dużej mocy obliczeniowej. Te zbiory danych szkolą AI do przewidywania wyników w taki sam lub podobny sposób, w jaki ludzie mogliby działać lub tworzyć samodzielnie.
Wzrost generatywnej sztucznej inteligencji wynika głównie z faktu, że ludzie mogą teraz używać również naturalnego języka do stymulowania AI, co skutkuje zwiększeniem możliwości jej użycia. W różnych branżach generatory AI są teraz wykorzystywane jako wsparcie w pisaniu, badaniach, kodowaniu, projektowaniu i wielu innych dziedzinach.
Jak działa i czym jest generatywna sztuczna inteligencja?
Modele generatywnej sztucznej inteligencji wykorzystują sieci neuronowe do identyfikowania wzorców w istniejących danych w celu generowania nowych treści. Szkolone przy użyciu nienadzorowanych i półnadzorowanych metod uczenia, organizacje mogą tworzyć modele bazowe na podstawie dużych, nieoznaczonych zbiorów danych, tworząc w zasadzie podstawę do wykonywania zadań przez systemy AI. [1]
Niektóre przykłady modeli bazowych obejmują duże modele językowe (Large Language Models – LLM), generatywne sieci współzawodniczące (GAN-y – Generative Adversarial Network), autoenkodery wariacyjne (variational autoencoder – )VAE i multimodalne, które napędzają narzędzia takie jak ChatGPT, DALL-E i inne. ChatGPT korzysta z danych z GPT-3 i umożliwia użytkownikom generowanie opowieści na podstawie promptów. Inny model bazowy, Stable Diffusion, umożliwia użytkownikom generowanie realistycznych obrazów na podstawie wprowadzonego tekstu. [2]
Popularne generatory AI
Platformy generatywnej sztucznej inteligencji zdobywają coraz większa popularność, rozwijają się w dynamicznym tempie i wciąż powstają nowe. Mogą one być pomocne np. w automatyzacji procesów w Twojej codziennej pracy. Oto kilka z nich:
- ChatGPT : Ten model językowy oparty jest na architekturze GPT i generuje tekst przypominający to, co mogłoby stworzyć człowiek. Jest to pomocny towarzysz do badań, strategii i tworzenia treści.
- DALL-E2 : Ten model generuje obrazy na podstawie sugestii tekstowych, dzięki czemu twórcy mogą tworzyć żywe ilustracje i koncepcyjną sztukę, która stanowi użyteczne uzupełnienie dla marketingu treści.
- GitHub Copilot : Ta współpraca między GitHubem a OpenAI działa jako towarzysz programisty, pomagając programistom kodować szybciej i także bardziej intuicyjnie.
Przykłady użycia generatywnej sztucznej inteligencji
Kiedy już wybierzesz odpowiedni dla Twoich potrzeb generator AI poniższe przykłady użycia GenAI mogą zainspirować Cię do znalezienia kreatywnych pomysłów na korzystanie z generatywnej sztucznej inteligencji. Każdy z nich może przynieść korzyści Tobie i Twojej firmie.
- Pisanie lub ulepszanie treści poprzez wygenerowanie wstępnego tekstu o określonym stylu, lub długości.
- Dodawanie napisów lub dubbingu do treści edukacyjnych, filmów i innych materiałów w różnych językach.
- Tworzenie zarysów, życiorysów, prac semestralnych i innych dokumentów.
- Tworzenie ogólnego kodu do edycji lub poprawy.
- Streszczanie artykułów, e-maili i raportów.
- Poprawa filmów demonstracyjnych lub wyjaśniających.
- Tworzenie muzyki o określonym tonie lub stylu.
To tylko kilka możliwości. Tak naprawdę istnieje wiele przykładów użycia generatywnej sztucznej inteligencji, które mogą poprawić sposób, w jaki pracujemy, przyspieszając proces tworzenia treści lub zmniejszając również wysiłek włożony w opracowanie początkowego zarysu np. ankiety, lub wiadomości e-mail. Jednak generatywna sztuczna inteligencja ma także pewne ograniczenia, które mogą budzić obawy, jeśli nie będą regulowane.
Generatywna sztuczna inteligencja - wyzwania.
Popularność generatywnej sztucznej inteligencji wiąże się z obawami dotyczącymi etyki, nadużyć, ale też kontroli jakości i uprzedzeń. Ponieważ szkoli się ją na istniejących źródłach, w tym tych, które nie są zweryfikowane w Internecie, GenAI może dostarczać mylących, nieprecyzyjnych i fałszywych informacji. Nawet gdy podane jest źródło, to źródło może też zawierać niepoprawne informacje lub może być fałszywie połączone.
Ponieważ generatory takie jak ChatGPT pozwalają ludziom wprowadzać prompty za pomocą codziennego języka, używanie GenAI stało się dużo bardziej dostępne i łatwiejsze do użycia – do tego stopnia, że przykładowo studenci mogą go używać do plagiatowania lub generowania prac, a twórcy treści mogą być oskarżeni o kradzież od oryginalnych artystów. Ponadto fałszywe informacje mogą ułatwić podszywanie się pod ludzi w celu przeprowadzenia chociażby ataków cybernetycznych.
Wciąż trwa dyskusja na temat regulacji związanych z używaniem sztucznej inteligencji. Trudno przewidzieć jak i czy w ogóle się zakończy. Niemniej w tym samym czasie technologia się rozwija, zwiększa swoje możliwości i dostarcza jednocześnie kolejnych wątków do dyskusji wśród regulatorów.
Czym jest generatywna sztuczna inteligencja? Poznaj ją i zacznij świadomie wykorzystywać jej potencjał.
Rozpocznij przygodę z GenAI w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Dołącz do Kursów na Uczelni Łazarskiego.
Generatywna sztuczna inteligencja to obiecująca technologia, która może przynieść wiele korzyści dla Ciebie i Twojej firmy. Dzięki automatyzacji, wsparciu kreatywności, personalizacji usług, jak również optymalizacji działań, GenAI może stanowić kluczowy element sukcesu organizacji w dynamicznym środowisku biznesowym. Dołącz do innowacyjnych Kursów na Uczelni Łazarskiego i naucz się wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w Twojej firmie i pracy oraz w Twoich codziennych aktywnościach.
Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów.
Tekst powstał na bazie materiałów z Coursera
Żródła
1. Encord.com. „The Full Guide to Foundation Models, https://encord.com/blog/foundation-models.” Accessed August 17, 2023.
2.Nvidia.com, „What is Generative AI?, https://www.nvidia.com/en-us/glossary/data-science/generative-ai/.” Accessed August 17, 2023.