Ogólna sztuczna ogólna inteligencja (AGI) jest koncepcją, celem, dla niektórych obietnicą. W tej chwili jeszcze nie istnieje – to hipotetyczna forma sztucznej inteligencji (AI), w której maszyna uczy się i myśli jak człowiek. W teorii posiada zdolność poznawczego przetwarzania informacji oraz zdolność zdobywania kompletnych informacji w taki sposób, w jaki może to robić ludzki mózg. Urzeczywistnienie AGI ma potencjał, by ostatecznie zatrzeć granice między człowiekiem a maszyną. Programowanie AGI wymagałoby, aby maszyna rozwijała rodzaj świadomości i samoświadomości.
To się jeszcze nie dzieje, ale chcemy podkreślić tu słowo "jeszcze".
Jesteśmy jeszcze daleko od tego, aby maszyny symulowały pełny zakres możliwości człowieka. Z pewnością istnieją także kwestie etyczne dotyczące tego, czy maszyny powinny zachowywać się jak ludzie. Niemniej jest to intrygująca koncepcja z obszaru dziedziny sztucznej inteligencji i w pewnym sensie zbliża się do urzeczywistnienia.
Czym jest ogólna sztuczna inteligencja? Czym jest AGI?
Ogólna sztuczna inteligencja (AGI) to hipotetyczny rodzaj inteligentnego, wirtualnego „agenta”, który ma potencjał do wykonywania dowolnego intelektualnego zadania w zakresie, w jakim mogą je wykonać ludzie. W niektórych przypadkach przewyższa możliwości ludzkie.
Firmy takie jak OpenAI prowadzą badania w celu zaawansowania AGI i zrozumienia, jak to pogłębione zaawansowanie może wpłynąć na firmy, rządy i ludzkość jako całość. AGI działa poprzez wprowadzenie logiki do procesów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a nie tylko poprzez stosowanie algorytmu. Dzięki temu jej nauka i rozwój odzwierciedlają te ludzkie.
Ogólna sztuczna inteligencja (AGI) vs sztuczna inteligencja (AI)
Ogólna sztuczna inteligencja (AGI) znajduje się wciąż w sferze teorii. Chociaż warto zaznaczyć, że jest w trakcie opracowywania i w planach jest wprowadzenie jej na rynek. Powinna być w stanie wykonywać różnorodne zadania inteligentne bez ludzkiej interwencji, działać na poziomie ludzkim lub przewyższającym go, aby rozwiązywać problemy.
Z drugiej strony, sztuczna inteligencja (AI) jest dostępna i praktycznie używana już dzisiaj. Wykorzystuje kombinację uczenia maszynowego, głębokiego uczenia i sieci neuronowych do dostarczania usług takich jak chatboty i rozpoznawanie mowy.
Możliwości AGI
AGI, czyli ogólna sztuczna inteligencja, to w zasadzie AI (sztuczna inteligencja) posiadająca zdolność poznawczego przetwarzania informacji i umiejętność zdobywania kompletnych informacji na temat wielu obszarów w taki sposób, jak może to robić ludzki mózg. Gdyby zdołała przewyższyć ludzkie możliwości, AGI mogłaby przetwarzać zbiory danych z prędkością przewyższającą aktualne możliwości AI. Niektóre z tych możliwości mogłyby obejmować:
- Zdolność do abstrakcyjnego myślenia
- Zbieranie i czerpanie z wiedzy z różnych dziedzin
- „Zdrowy rozsądek” i „świadomość”
- Przyczynowość – gruntowne zrozumienie zależności przyczynowo skutkowych
W praktyce może to obejmować zdolności, które ludzie posiadają, a sztuczna inteligencja nie, np. takie jak chociażby percepcja sensoryczna. AGI mogłaby rozpoznawać kolory i głębię Lub rozwinąć precyzyjne umiejętności motoryczne. Np. sposób, w jaki człowiek sięga do kieszeni po portfel lub przygotowuje posiłek, nie oparzając sobie palców na kuchence.
AGI mogłaby także rozwijać kreatywność. Zamiast np. generować renesansowy obraz kota, mogłaby wymyślić też pomysł, aby namalować kilka kotów noszących ubiory charakterystyczne dla każdej grupy etnicznej w Chinach, aby reprezentować różnorodność.
To coś więcej niż tylko powierzchowna kreacja. Malowanie kotów w różnych chińskich wzorach odzieży wymaga zrozumienia różnych kultur, symboli i systemów wierzeń. Systemy AGI musiałyby radzić sobie z subtelnościami każdej grupy etnicznej i tworzyć nową strukturę dla tego zadania, używając jednocześnie wielu algorytmów.
Ogólna sztuczna inteligencja - przykłady
Chociaż systemy AGI nie są jeszcze dostępne, niektóre przykłady sztucznej inteligencji już spełniają lub przewyższają ludzkie możliwości. Obecnie realizują się liczne badania i eksperymenty mające na celu rozwinięcie sztucznej inteligencji w kierunku AGI.
Kilka przykładów AGI już obecnych w systemach sztucznej inteligencji to:
- Samochody autonomiczne. Te pojazdy są sterowane przez sztuczną inteligencję. Rozpoznają inne samochody, ludzi oraz przedmioty, takie jak kolumny drogowe czy bariery znajdujące się w ich otoczeniu. Samochody autonomiczne są zaprojektowane, aby wiedzieć, kiedy inny samochód jest w pobliżu i zareagować, jeśli jest zbyt blisko. Są również przeszkolone, aby przestrzegać przepisów drogowych i powszechnych zasad ruchu drogowego.
- Model językowy GPT. Systemy sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, mogą być zainicjowane do generowania ludzkiego języka, który naśladuje sposób komunikacji ludzi. Zarówno dane wejściowe, jak i wyjściowe dla narzędzi takich jak ChatGPT mogą być wadliwe. Nie są one również w stanie symulować ludzkich emocji tak, jak hipotetycznie mogłoby to robić AGI.
- Systemy ekspertowe. System ekspertowy jest napędzany przez sztuczną inteligencję w celu symulacji ludzkiego osądu. Przykładem może być system ekspertowy w dziedzinie opieki zdrowotnej, który przepisuje określone rodzaje leków po przejrzeniu historii pacjenta.
- IBM Watson (i inne superkomputery). Superkomputery, takie jak Watson, potrafią obliczać szybciej niż przeciętny komputer. Dzięki dodaniu sztucznej inteligencji są w stanie wykonywać zadania, takie jak chociażby modelowanie narodzin wszechświata.
Jeśli AGI miałaby istnieć, te przykłady mogłyby przekroczyć ludzką inteligencję. W chwili obecnej przykładowo samochody autonomiczne wymagają obecności ludzi, którzy podejmują decyzje, gdy zdolności sztucznej inteligencji pojazdu nie pozwalają mu rozwiązywać problemów w niejednoznacznych sytuacjach.
Przyszłość ogólnej sztucznej inteligencji (AGI)
W przyszłości AGI może wykonywać wszystko to, co powyżej i jeszcze więcej. Choć wielu badaczy i myślicieli kwestionuje, czy jest to wykonalne, a przede wszystkim, czy jest to pożądane, prawdopodobne jest, że eksperci będą kontynuować prace nad rozwojem AGI.
Sztuczna inteligencja działająca poza ludzkimi możliwościami stanowi element mało optymistycznej koncepcji tzw. superinteligencji sztucznej, czasem nazywanej singularity, czyli osobliwością technologiczną. Jest to (teoretyczny) punkt, w którym rozwój technologiczny nabierze takiej dynamiki, że ludzkość straci nad nim całkowicie kontrolę i wszelkie ludzkie zdolności poznawcze nie będą mogły mu sprostać oraz go zrozumieć. Dlatego też tak ważna jest dyskusja i edukacja w tym obszarze.
Twory AI takie jak ChatGPT i DALL-E zostały niedawno udostępnione dla ogółu społeczeństwa i przyjęte przez codziennych użytkowników oraz profesjonalistów, którzy chcą optymalizować swoją pracę i biznesy, tworzyć przykładowe prototypy lub proste linie kodu. Natomiast bez względu na to, w jaki sposób będzie rozwijała się generatywna sztuczna inteligencja, jest jasne, że AGI widać już na horyzoncie. Ta technologia stanie się coraz bardziej obecna w życiu wielu z nas.
Zanim powstanie ogólna sztuczna inteligencja, czyli AGI, wciąż pracujemy z „tradycyjną” sztuczną inteligencją, czyli po prostu AI.
Naucz się sztucznej inteligencji i przyspiesz swoją karierę!
Możliwości edukacyjne w tym obszarze są dostępne dla każdego. Wszyscy możemy nauczyć się używania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI). Dzięki tym umiejętnościom możemy zoptymalizować swoją pracę, jak również prace całych naszych organizacji. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy pomóc Ci wzmocnić kluczowe kompetencje w obszarze AI.