Zanurz się w świat sztuki AI stworzonej przy pomocy sztucznej inteligencji. Dowiedz się, jak działa i jak stworzyć własne prace artystyczne przy użyciu AI.
Artyści tworzą sztukę, która może inspirować, edukować lub wywoływać emocje u innych. Co się dzieje, gdy ta sztuka AI jest tworzona przy pomocy sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence)? Czy nadal jest to sztuka? Generatywna sztuczna inteligencja (GenAI) to zjawisko, które wstrząsnęło branżą kreatywną i biznesową na całym świecie. Jej możliwości sprawiają, że na wiele obszarów musimy spojrzeć w zmieniony sposób. Nie inaczej jest w świecie sztuki.
Sztuka AI wykorzystuje sztuczną inteligencję i oprogramowanie jako narzędzia tworzenia, zamiast pędzla, gliny i ołówków używanych w tradycyjnych mediach artystycznych. Narodziny cyfrowych narzędzi do tworzenia sztuki (takich jak chociażby Photoshop lub InDesign) zapoczątkowały tę ewolucję, a sztuka AI to jej najnowsza innowacja. Wprawdzie nurt tzw. digital art miał się dotychczas bardzo dobrze. Artyści eksplorowali twórczo przestrzenie wirtualne lub budowali nowe konteksty i pomosty pomiędzy światem cyfrowym i analogowym przy użyciu np. technologii rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality – AR). Natomiast kolejny element układanki w postaci narzędzi opartych na GenAI otworzył spektrum nowych możliwości.
W tym artykule zastanowimy się, czym jest sztuka AI, czy to w ogóle sztuka; spróbujemy również odpowiedzieć, jak działa. Zaprezentujemy także przykłady generatorów sztuki AI oraz pokażemy, jak stworzyć własne prace przy użyciu AI.
Czym jest sztuka AI?
Sztuka AI to sztuka cyfrowa tworzona, edytowana lub ulepszana przy użyciu narzędzi i technologii AI. Większość osób uważa, że sztuka AI to głównie obrazy i wideo, ale może również obejmować muzykę, pisanie i wiele więcej. Sztuka AI wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję, czyli narzędzia tworzone przy użyciu algorytmów i formuł matematycznych.
Sztuka AI - krótka historia
Według firmy aukcyjnej Christie's, podobne procesy wykorzystywania przypadku i automatyzacji do generowania sztuki sięgają awangardowych ruchów lat 20. i 30. XX wieku. Dadaizm i surrealizm reprezentują przecięcie nieprzewidywalności, technologii i rzeczywistości [1]. Gdy nadszedł okres lat 60., ruchy kulturowe i kontrkulturowe zderzyły się z technologią inżynieryjną, dając początek nowym formom sztuki.
Jak powstaje sztuka AI?
Sztuka AI powstaje, gdy artysta lub twórca wprowadza prompty do generatorów sztuki AI. Szkolone na dużych ilościach danych i zakodowane za pomocą algorytmów (duże modele językowe), generatory przetwarzają żądanie i tworzą np. obraz lub wideo.
Załóżmy, że chcemy stworzyć obraz niedźwiedzi malowanych w stylu impresjonistycznym. Generator sztuki AI przeszuka dane w poszukiwaniu innych niedźwiedzi, które mogłyby być namalowane w tym stylu, czerpiąc z nich inspiracje, jak powinien wyglądać niedźwiedź w stylu impresjonistycznym. Następnie generuje obraz, który można edytować i ulepszać za pomocą dalszych sugestii.
Przykłady generatorów sztuki AI
Rozpoczynając swoją podróż w świecie sztuki AI, warto zainteresować się eksperymentowaniem z generatorem, aby eksplorować swoją kreatywność przy użyciu użytecznego narzędzia. Istnieje wiele generatorów sztuki AI, które mogą spełnić nasze potrzeby, niezależnie od tego, czy interesuje nas tworzenie obrazów, wideo czy tekstu. Oto kilka z najbardziej popularnych:
Midjourney to jeden z popularniejszych generatorów sztuki AI. Korzysta on z przesłanego obrazu do pracy i jest znany z bardziej artystycznych stylów wyjściowych. Swoje prompty wprowadzamy do kanału Discord, w tym szczegóły takie jak medium i paleta kolorów.
DALL-E to kolejny popularny generator sztuki AI, stworzony przez OpenAI. Ten generator działa podobnie do ChatGPT, z tekstowymi promptami, które interpretuje i generuje obrazy. Styl generowanych obrazów jest zwykle bardziej podobny do prawdziwej fotografii niż malarski.
Jasper Art to bardziej zaawansowany generator sztuki AI, który twórcy mogą wykorzystać do generowania obrazów, a nawet trójwymiarowych zdjęć do użytku komercyjnego. Jest skierowany głównie do zespołów marketingowych i profesjonalistów, ponieważ oferuje również generator tekstu – dzięki czemu można tworzyć wyjściowe wizualne i treść w jednym miejscu.
Jak stworzyć sztukę AI
Oto kilka porad, aby rozpocząć przygodę ze sztuką AI.
1. Wybierz generator sztuki AI.
Zidentyfikuj funkcje, których potrzebujesz oraz rodzaj sztuki, którą chcesz stworzyć, aby wybrać generator sztuki AI. Rozważ wypróbowanie kilku generatorów, aby dowiedzieć się, który preferujesz – zacznij od darmowych wersji.
2. Opracuj wizualny pomysł lub koncepcję.
Po wybraniu generatorów sztuki AI, zastanów się, jak ma wyglądać Twój wymarzony obraz lub wideo. Określ, czy tworzysz sztukę od podstaw czy też bazujesz na istniejącym obrazie. Twój proces kreacji może różnić się, w zależności od tego, czy tworzysz dla celów osobistych czy zawodowych.
3. Napisz Prompt
Następnie napisz przykładowy prompt, który wprowadzisz do swojego generatora AI. Niektóre generatory pozwolą Ci cofnąć się i edytować Twoje prompty, podczas gdy inne nie. Zbadaj przykładowe prompty, które generator może dla Ciebie dostarczyć. Następnie przejdź do generowania swojego prompta.
4. Udoskonal swoje wyniki i kontynuuj eksperymentowanie.
Możesz mieć możliwość eksplorowania sposobów poprawy lub ulepszenia swoich promptów po wygenerowaniu pierwszej wersji. Piękno sztuki AI polega na tym, że „błędy”, które możesz popełnić, można naprawić w krótkim czasie, podczas gdy użycie prawdziwych farb, ołówków lub aparatów może wymagać większego zaangażowania, wysiłku i materiałów.
5. Opublikuj swoją sztukę AI.
Gdy jesteś zadowolony z wyniku swojej sztuki, możesz opublikować ją za pomocą swojego generatora sztuki AI i od razu użyć jej jako pliku JPEG lub PDF. Możesz także przesłać go do aplikacji takiej jak Adobe Creative Suite, aby kontynuować edycję swojego dzieła.
Kto tworzy sztukę AI?
Każdy może tworzyć nowe obrazy, wideo i opowieści za pomocą generatora sztuki AI. Jednak najczęściej to twórcy, którzy mogą używać jej jako podstawy dla pomysłów i inspiracji, oraz marketingowcy, którzy mogą używać jej do tworzenia wizualnych projektów lub generowania koncepcyjnych projektów. Graficy, projektanci stron internetowych, projektanci cyfrowi i projektanci gier wideo mogą tworzyć sztukę AI lub korzystać z generatorów sztuki AI do opracowywania próbnych wizualizacji przed przejściem dalej z oprogramowaniem.
Etyka i przyszłość sztuki AI
Istnieje jedna szereg etycznych i twórczych ograniczenia dla sztuki AI, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem pracy. Ze względu na sposób, w jaki generatywna sztuczna inteligencja wykorzystuje dane, które mogą należeć do firm, marek i artystów, pojawiają się wyzwania związane z prawami autorskimi, zwłaszcza podczas publikowania lub sprzedaży sztuki AI. Czy etyczne jest zarabianie pieniędzy na sztuce wygenerowanej przez komputer i pozyskanej z innych źródeł? Branża kreatywna od lat boryka się z tym pytaniem, a niektóre sprawy są już rozpatrywane przez sądy.
Twórcy powinni rozważyć także granice kreatywności i oryginalności przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji. Czy to artysta, czy osoby, które stworzyły oryginalną sztukę, z której korzysta AI, stworzyli to dzieło? A może to AI zasługuje na uznanie? Czy „sztuka AI”, która została wygenerowana, jest faktycznie uważana za sztukę?
Wreszcie, artyści mogą być sfrustrowani brakiem zasobów w Midjourney lub DALL-E, jeśli chcą stworzyć konkretną pracę wizualną. Oczywiście, może on wygenerować obraz niedźwiedzi w stylu impresjonistycznym, ale czy może stworzyć dokładny obraz trójwymiarowy wieżowca Burdż Chalifa w Dubaju w skali? Trudno powiedzieć. Wiemy natomiast, że wszystkie narzędzia oparte na GenAI rozwijają się w dynamicznym tempie.
Chociaż przyszłość sztuki AI wydaje się obiecująca, wciąż istnieją pewne kwestie dotyczące etyki AI do wyjaśnienia.
Tekst powstał na bazie materiałów z Coursera